II. kerület portálja vakok és gyengénlátók részére
Hírek

Budai-díj az oktatást segítő kiadványoknak

A Nemzetközi Könyvfesztivál zárónapján, április 22-én adták át a Budai-díjat, amelyet ötödik éve a II. Kerületi Önkormányzat adományoz az oktatást segítő hazai kiadványoknak.

Az ünnepélyes díjátadón Ötvös Zoltán, az önkormányzat Művelődési Irodájának vezetője örömét fejezte ki, amiért a rangos kulturális esemény kerületünkben otthonra talált a Millenárison. Bár – ahogy fogalmazott – az olvasók tekintetében (is) ínséges időket élünk, a könyvszakmának sikerült néhány területen sikereket felmutatni. Ezt a tendenciát szeretné az önkormányzat a Budai-díjjal támogatni.

– A könyves szakma képviselői és a pedagógusok sok szempontból egymásra vannak utalva – hangsúlyozta az irodavezető –, hiszen az olvasás megszerettetése a mai pedagógusok egyik legnehezebb feladata. Egy néhány éves felmérés tanulsága szerint a tizenöt éves korosztály egyharmada funkcionális analfabéta volt. Félő, hogy ez az arány azóta tovább romlott.

A Budai-díjjal az önkormányzat köszönetét fejezi ki mindazoknak, akik azon fáradoznak, hogy Széchenyi után szabadon azt mondhassuk: a magyar kultúra nem volt, hanem lesz.

A díjazottak kiválasztásánál az esztétikus megjelenés és a szellemi értéket hordozó tartalom mellett fő szempont volt, hogy a kiadványon érződjék: a szerzők az alkotás során gondoltak a gyerekekre, tudtuk meg Ötvös Zoltántól.

A Budai-díj idén is a II. kerületi képzőművész, Szalai Pál egy-egy kisméretű fából készült lovasszobra volt. A kitüntetésben ezúttal a Duna International Könyvkiadó Magyar királynék és nagyasszonyok sorozata, valamint a Helikon Kiadó Ki kicsoda? Bibliaismereti társasjátéka részesült. Az elismerésekre szakmai zsűri – a Móricz Zsigmond Gimnázium három magyartanára, dr. Osváth László, Ferge Anna és Szabó Pap Edit – tett javaslatot.

A zsűri elnöke, Osváth László gyakorló pedagógusként erősítette meg az irodavezető szavait: a tanulók valóban egyre kevesebb időt fordítanak olvasásra, de a díjazott kiadványok talán felkeltik érdeklődésüket a könyvek iránt.

– Nem árt, ha egy könyv szép is – nyilatkozta Osváth tanár úr. – A Magyar királynék és nagyasszonyok egy kifejezetten esztétikus sorozat, amelynek 2011 ősze óta már a tervezett huszonhat részből tizenhárom darabja jelent meg. Szép, színes, könnyen áttekinthető kiadvány, amelynek további előnye, hogy hírlapárusoknál is kapható, illetve a sorozat előre megrendelhető, sőt esetében még az ár-érték arány is kedvező. Számtalan a történelmi tananyaghoz kapcsolódó érdekességet, sokféle információt tudhatunk meg a kötetekből. A teljes sorozat akár iskolai könyvtárak könyvespolcainak látványos és tartalmas dísze lehet.

2011 karácsonyára jelent meg a Ki kicsoda sorozat Bibliaismereti társasjátéka igényesen kivitelezett kártyajáték, amelyet kis csoportban lehet játszani. Fő erénye, hogy több műveltségterületet is megismerhetnek általa a gyerekek. Egyszerre okít és szórakoztat – tette hozzá a Móricz gimnázium pedagógusa.

 

Postaláda
Küldje be ötleteit, észrevételeit, kérdéseit Önkormányzatunkhoz itt!